Ara
keyboard_arrow_up
Etiketler
keyboard_arrow_up
Isviçre elmasi
cilt lekesi
erkek bakim
cilt catlagi
leke
Selülit
erkek cilt bakimi
aydınlık cilt
c vitamini

CİLT BAKIMINDA C VİTAMİNİNİN ÖNEMİ

message
Yorum yok
star
Total Rating: 0

C vitamini desteği, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için büyük öneme sahiptir. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirerek ve vücut direncini arttırarak bizlere daha sağlıklı bir yaşam için katkı sunar. Sağlıklı bir yaşamın yanı sıra cilt bakımında da son derece önemli yer teşkil eder. Peki, cilt bakımında C vitaminin Önemi Nedir? C Vitamininin Cilt Üzerindeki Etkisi Nedir? Şimdi bunları daha detaylı inceleyelim.

C Vitamini Nedir?

c vitamini nasil uygulanmalı

C vitamini, suda eriyebilen vitaminler arasında yer alır. İnsan vücudunda depolanmaz, fazlası ter ve idrar yoluyla atılır. İçerdiği antioksidan sayesinde vücut direncini artırır, özellikle kış aylarında alınmasıyla bağışıklık sistemini güçlendirerek, enerji verir. Genel sağlığımız dışında cilde de önemli katkıları olan bu vitaminin sağlıklı bir cilde sahip olmak için mutlaka yeterli miktarda alınması gerekir. Yeterli miktarda alınmadığı takdirde insan vücudu üzerinde hemen eksikliği fark edilir.

C vitamini, hemen hemen her gün tükettiğimiz birçok besinde doğal olarak bulunmaktadır. Genelde C vitamini denilince akla ilk olarak meyvelerden portakal gelir. Portakalın yanı sıra greyfurt, çilek, kivi gibi meyveler de C vitamini bakımından zengin olan besinlerdir. Sebzelerden ise brokoli, ıspanak, yeşilbiber ve brüksel lahanası tam bir C vitamini deposudur.

C Vitaminin Ciltteki Etkisi Nedir?

c vitaminin onemi

C vitamini, cilt bakımında çokça kullanılan ürünlerin temel ham maddelerini oluşturur. C vitamini cilde iyi gelen ve de cilt üzerinde önemli ölçüde etkisi olan bir vitamindir. Bu vitamin cilde gençlik ve enerji vermeye çalışarak cildin genç görünümünü pekiştirir. Özellikle cilt lekeleri üzerinde, cildi besleyerek lekelerin zamanla azalarak kaybolmasında etkilidir. Ayrıca vücuttaki kolajen üretimine yardımcı olan C vitamini, bu proteini destekleyerek cilde dayanıklılık, canlılık ve esneklik kazandırır. C vitamini yaşlanma karşıtı olarak da karşımıza çıkar. Cildin zaman içinde esnekliği azalır ve bu süreçte cilt sarkar, incelir ve kırışıklıklar oluşur. C vitamini ise cildi ideal esneklik seviyesinde tutmaya çalışarak kırışıklığı ve sarkmaları en aza indirgemeyi amaçlar. 

Cildi yenileme de önemli rol oynayan bu vitamin yaraların ve sivilcelerin iyileşmesinde de etkilidir. Sivilce lekelerinin giderilmesi ve de pürüzsüz bir cilt için C vitamini almak yerinde bir karar olacaktır. Buna ek olarak vücuda zarar veren güneş ışınları, aşırı alkol ve sigara kullanımı da cildi olumsuz yönde etkileyerek zamanla yıpratır. Bu yıpranmalara karşı C vitamini ile mücadele etmek mümkündür. Yani C vitamini cilt için anahtar bir vitamindir diyebiliriz.

C Vitamini Cilde Nasıl Uygulanmalıdır?

c vitamini

 C vitamininin cilde birçok uygulanma şekli vardır. C vitaminini cilde en doğru şekilde uygulamak önemlidir. Cilde esnekliğini kazandıran C vitamini özellikle serum olarak kullanıldığında ciltten emilim sağlanarak çatlak oluşumunu engellemeye yardımcı olur. C vitamini makyaj temizleme jelleri içinde yer alarak hem makyajınızı temizler hem de cildi besleyerek sizlere ferah ve tertemiz bir his sunar. 

Gün içinde yaşanılanlar gece de bizleri etkilemeye devam eder. Örneğin; stres, kötü enerji, yorgunluk gece boyunca bizlerle kalarak cildimizi olumsuz etkiler. Bu olumsuzlukları en aza indirmek için gece kremleri mevcuttur. Kullanacak olduğunuz kremler C vitamini içerirse cildiniz gece boyunca gün içindeki olumsuzluklardan daha az seviyede etkilenir. Bunların dışında uygulama şekli olarak da maskeler sayılabilir. Özellikle C vitaminli maskeleri cildinize uygulamak sizler için çok doğru bir seçim olabilir. Çünkü maskeyi uyguladıktan sonra cildinizi daha canlı ve aydınlık hissedeceksiniz. Evet, yukarıda bahsettiğimiz gibi C vitamininin cilt üzerinde birçok uygulama şekli var burada önemli olan size en uygununu bulmak ve sürekliliği sağlayarak kendinize bir rutin oluşturmak.

C Vitamini Cilde Ne Zaman ve Nasıl Uygulanmalıdır?

 C vitamini her ciltte aynı etkileri ve aynı yoğunluğu göstermeyebilir. Bu ürünleri kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Örneğin; C vitamini içeren serumların cilt üzerinde tam verimi sağlaması için serin ve karanlık bir yerde saklanması gerekir. Ayrıca C vitamini serumunun, temiz cilde uygulanması en iyi sonucu elde etmek için önemlidir. Kremlerin ise nemlendiriciden önce kullanılması ve yine temiz bir cilde uygulanması önerilir. C vitamini içeren ürünler güneşten korunmalı, kullanmadan önce son kullanma tarihine dikkat edilerek kullanılmalıdır. Kullanma tarihi geçen ürünler kesinlikle kullanılmamalı ve uzun vadede elinizde kalan ürünler, ambalajları açıldığı için çok tercih edilmemelidir.

Aveclinic kollajen ve c vitamini icerikli serumu ile cildinizdeki mat görüntüden kurtulabilirsiniz. İçeriğindeki yogun c vitamini icerigi ile aloe vera bitkisinden yararlanılmış Aveclinic  aloe vera cilt bakım serumu günlük rutinlerinize dahil edebilirsiniz.