Ara
keyboard_arrow_up
Etiketler
keyboard_arrow_up
Isviçre elmasi
cilt lekesi
erkek bakim
cilt catlagi
leke
Selülit
erkek cilt bakimi
aydınlık cilt
c vitamini

Selülit Neden Oluşur? Nasıl Önlenir?

message
Yorum yok
star
Total Rating: 0

Selülit, deri altında biriken yağ tabakasından kaynaklanan kötü görünüme ve cilt çökmelerine verilen addır. Her ne kadar selülit yağ birikiminden meydana gelse de bu birikimin neden olduğuna dair kesin bir bilgi mevcut değildir. Bununla birlikte selülitin östrojen hormonundan çok fazla etkilendiği ve bu yüzden de kadınlarda daha sık görüldüğü bilinmektedir. Özellikle menopoz ve hamilelik süreçlerinde olan kadınlarda selülit oluşumuna daha sık rastlanmaktadır. Sıkça kilo alıp vermek, düzensiz beslenme alışkanlığı, genetik etkenler, yaşlılık, hareketsizlik ve deri kalınlığı gibi nedenler de selülit oluşumunu tetiklemektedir. 

Hem modern hem de alternatif tıp alanlarında yaşanan gelişmeler, selülit ile mücadele etmeyi daha kolay hale getirmiştir. Her ne kadar bu problemden kurtulmanın kesin bir çözümü tam olarak bilinmese de selülit oluşumunu geciktirici ya da selülit oluşmadan önleyici bazı yöntemler bulunmaktadır. Bununla birlikte var olan selüliti azaltmak ya da tamamen ortadan kaldırmak da kimi durumlarda başarılabilmektedir. Ancak bu başarı, herkeste aynı oranda sonuç veren bir yönteme sahip değildir. 

Sağlıklı Yaşam Tarzı

Saglikliyasamtarzi

Selüliti önlemenin en iyi yollarından biri, sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemektir. Daha önce bahsedildiği gibi hareketsizliğin ve dengesiz beslenmenin selülit üzerinde tetikleyici bir etkisi bulunmaktadır. Bu etkiden kurtulabilmek için gündelik yaşamdaki hareketliliği artırmak en doğru çözümlerden biri olacaktır. Özellikle sürekli masa başında olduğu için pek hareket olanağı bulamayan bireyler, belirli aralıklarla mola vermeli ve bu molalarda dolaşım sistemini hareketlendirecek egzersizler yapmalıdır. Sürekli ve uzun süreli hareketsiz kalmak, selülit oluşumunu yanı sıra kalp ve damar sağlığı üzerinde de olumsuz etkiler bırakmaktadır. Ayrıca dengeli ve düzenli bir beslenme programının hazırlanması ve buna riayet edilmesi de selülitin önlenmesi bakımından etkili olacaktır. 

CoolSculpting 

coolsculpting

Tedbirlerin yeterli olmadığı ve her şeye rağmen selülitin ortaya çıktığı durumlarda başvurulabilecek yöntemlerin başında coolsculpting gelmektedir. Yağ dondurma olarak da bilinen bu yöntemde, bir cihaz yardımı ile deri altındaki yağlar parçalanarak dondurulmakta ve daha sonra bunlar vücut tarafından emilerek dışarı atılmaktadır. Ancak coolsculpting tek seferde çözüm sunan bir yöntem değildir. Gözle görülür bir etkiye ulaşabilmek için en az 3 ay boyunca tedavinin devam etmesi gereklidir. Bu sürenin sonunda selülitlerde ve istenmeyen yağ hücrelerinde yüzde 50’ye varan azalmalar görülebilmektedir. 

Kozmetik Kremler

selulitnedenolusur

Cilt sağlığını ve estetik görünümü bozan bir sebep olmasından dolayı, kozmetik sektörü tarafından da selülit ile mücadele etmek için geliştirilen pek çok ürün bulunmaktadır. Büyük çoğunluğu krem formunda olan bu ürünler, yağ eritme etkileri ile ön plana çıkmaktadır. Piyasada bu amaçla satışta olan çok sayıda krem bulunmaktadır. Hindistan cevizi yağı ve calendula çiçeği gibi bileşenlerin yer aldığı kremler, selülitlerle mücadelede daha etkilidir. Ancak kozmetik ürün kullanmadan önce, içerisinde bulunan bileşenlere karşı alerji durumundan emin olunmalıdır. Bununla birlikte kremler de uzun süreli kullanılmaları durumunda gerçek etkilerini göstermektedir. Bu yüzden, kremler de dahil olmak üzere selülit ile mücadele için başvurulacak tüm yöntemlerde istikrarlı olmaya özen gösterilmelidir. 

Kuru Fırçalama

kurufircalama

Selülit oluşumunu önlemek açısından kan dolaşımını arttırmanın önemi büyüktür. Üstelik kan dolaşımının düzenli olması, insan bedeninde meydana gelmesi muhtemel pek çok hastalığın önlenmesinin de temelini oluşturmaktadır. Kuru fırçalama, kan dolaşımını arttırma ve daha düzenli bir akış sağlama için başvurulacak etkili yöntemlerden biridir. Özellikle kanın deri altına hücum etmesini ve böylelikle yağların erimesini sağlamak için bu yöntemden yararlanılmalıdır. Orta yumuşaklıktaki bir fırça ile bacaklardan başlayarak hafifçe kalbe doğru fırçalama yapmak, yeterli olacaktır. Ancak bu işlem esnasında hem cildin hem de fırçanın kuru olmasına özen gösterilmelidir. Selülit olan bölgelerde fırçalama işleminin daha yoğun yapılması doğru olacaktır. Aveclinic Doğal At Kılı Fırça ile kan dolaşımını hızlandırarak düzenli kullanıldığında selülit görünümünden kolayca kurtulabilirsiniz. 

Doğal Kremler ile Masaj

selulitolusumu

Kesin kanıtlanmış bir yöntem olmasa da hem erken aşamada selülitin önlenmesi hem de gelişiminden sonra tedavi edilmesi için masaja başvurmak da iyi sonuçlar verebilmektedir. Yakıcı özelliğe sahip doğal doğal masaj kremleri kullanılarak yapılacak masaj ile hem selülit olan bölgeyi yumuşatmak hem de yağların yakılmasını sağlamak mümkündür. Masaj için kullanılacak kremlerin de selülit tedavisine etkili bileşenler barındırmasına dikkat edilmelidir. 

Selülit görünümünden kısa zamanda kurtulmak ve pürüzsüz cilde kavuşmak icin Aveclinic Selülit Karşıtı Krem ile düzenli kullanımla portakal kabuğu görünümünden kolayca kurtulun. Saglıklı beslenme ile cilt görünümünüzü iyileştirin. Cilt bakımı rutinlerinden kuru fırçalamayı eksik etmeyin. Sağlıkla kalın.